Boston Çay Partisi, 16 Aralık 1773’te Boston, Massachusetts’teki Özgürlük Oğulları tarafından yapılan bir Amerikan siyasi ve ticari protestosuydu. Hedef, 10 Mayıs 1773 tarihli Çay Yasası’ydı; bu, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin, Townshend Yasaları’nın dayattığı vergiler dışında vergi ödemeden Çin’den Amerikan kolonilerinde çay satmasına izin verdi. Özgürlük Oğulları, Townshend’deki vergilerin haklarının ihlali olarak hareket etmesine şiddetle karşı çıktılar. Bazıları Amerikan Yerlileri kılığına girmiş protestocular, Doğu Hindistan Şirketi tarafından gönderilen bütün bir çay sevkiyatını imha etti.

Göstericiler gemilere bindiler ve çay sandıklarını Boston Limanına attılar. İngiliz hükümeti sert tepki gösterdi ve bölüm Amerikan Devrimi’ne tırmandı. Çay Partisi Amerikan tarihinin ikonik bir olayı haline geldi ve o zamandan beri Çay Partisi hareketi gibi diğer siyasi protestolar kendilerini 1773 Boston protestosunun tarihi ardılı olarak nitelendirdi.

Çay Partisi, 1773’te İngiliz Parlamentosu tarafından kabul edilen Çay Yasası’na karşı İngiliz Amerika’daki direniş hareketinin doruk noktasıydı. Sömürgeciler Tea Yasası’na itiraz ettiler çünkü İngiliz olarak “temsil edilmeden vergilendirilmeme”, yani temsil edilmedikleri bir İngiliz parlamentosu tarafından değil, yalnızca kendi seçtikleri temsilciler tarafından vergilendirilme haklarını ihlal ettiğine inanıyorlardı. Buna ek olarak, iyi bağlantılı Doğu Hindistan Şirketi’ne, harekete kızan ve işlerinde ek ihlalden korkan sömürge çay ithalatçılarına göre rekabet avantajları sağlandı. Protestocular diğer üç kolonide çayın boşaltılmasını başarıyla engellemişlerdi, ancak Boston’da zor durumdaki Kraliyet Valisi Thomas Hutchinson çayın İngiltere’ye iade edilmesine izin vermeyi reddetti.

Boston Çay Partisi, Amerikan Devrimi’nin büyümesinde önemli bir olaydı. Parlamento, 1774’te, diğer hükümlerin yanı sıra Massachusetts’teki yerel özyönetimi sona erdiren ve Boston’un ticaretini kapatan Dayanılmaz Eylemlere veya Zorlayıcı Eylemlere cevap verdi. On üç Koloniden yukarı ve aşağı sömürgeciler, Dayanılmaz Eylemlere ek protesto eylemleriyle karşılık verdiler ve İngiliz hükümdarına eylemlerin kaldırılması için dilekçe veren ve onlara karşı sömürge direnişini koordine eden İlk Kıta Kongresi’ni topladılar. Kriz tırmandı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı 1775’te Boston yakınlarında başladı.

Erdem Söylemez