Kripto paralar, NFT’ler ve sanal gerçekliğe duyulan ilgi her geçen gün artarken, pandeminin de etkisiyle moda sektörü de dijital dünyadaki yerini almaya başladı. Geçtiğimiz yıl Paris Moda Haftası’nın dijital ortamda gerçekleşmesinin ardından şubat ayında ilk Crypto Fashion Week düzenlendi. Crypto Fashion Week’te tasarımcıların dijital tasarımlarını sergileyebildikleri dijital defileler haricinde, sunumlar ve röportajlar da yer aldı. Hatta eylül ayında düzenlenen ve NYX cosmetics gibi önemli markalardan sponsorluk alan ikinci Crypto Fashion Week ise ilk dijital “Met Gala” diyebileceğimiz “Meta Gala” ile sonlandı. Meta Gala’da tıpkı orijinal Met Gala’daki gibi sergilenen tasarımlar NFT olarak satın alınabiliyor. Peki nedir bu NFTler?

NFTler (Non-fungible Token) yani değiştirilemez tokenler adından da anlaşılabileceği gibi eşsizdirler ve başka bir şeyle değiştirilemezler. Genellikle Ethereum altyapısında oluşturulan NFTler, NBA’in basketbol videolarından, sanata kadar her şey olabilir. Günümüzde en çok sanat eserlerinin satışında kullanılan NFT teknolojisi yavaş yavaş da Karl Lagerfeld gibi lüks giyim markaları tarafından da kullanılmaya başlandı. Dijital koleksiyonlar, avatar influencerlar vb. sayesinde şu anda sadece video oyunlarından ibaret olmayan dijital moda değişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Arıtılmış Gerçeklik sayesinde üzerinizde deneyebildiğiniz hatta ruh halinize göre renk değiştiren parçaları NFT olarak satın almanıza imkan veren Crypto Fashion Week her ne kadar heyecan verici olsa da, modanın dijitalleşmesi veya fiziksel olarak devam etmesi hakkında çeşitli görüşler olduğu da bir gerçek.

Bir kısım NFT furyasının gelip geçisi bir heves olduğunu ve bir süre sonra yere çakılacağını düşünürken, sanatçılar da müzayede şirketlerini aradan çıkardıkları ve satılan dijital eserlerinin el değiştirmesinden de komisyon alabildikleri için NFTleri kullanmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ancak ben, NFTlerin veya  modayı bugüne getiren teknolojilerin ne kadar etkileyici olduğunu kabul etsem de bazı şeylerin dijitalleşmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. NFTlerin her ne kadar avantajı olsa da sanatın dolayısıyla da modanın bu kadar dijitalleşmemesi gerektiğine inanıyorum.