Dünyaca ünlü pazarlama gurusu Seth Godin şöyle diyor;  “Bir şeyin hakkında konuşuluyor olması, yapılıyor, satın alınıyor ya da inşa ediliyor olmasına karar veren şey; dikkate değer olup olmayışıdır.” Şüphesiz tanıtım pazarlama stratejileri sinemayı görünür kılar.  Sinema ve televizyonda pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri doğru zamanlama. Zaman aralığı az olduğundan, en kısa sürede maksimum etki yaratacak kampanyalar oluşturmak durumundasınız. Bir diğeri, içerik, iyi bir pazarlama için özgün içerik üretmek çok önemlidir. Bir film ya da program piyasaya sürülmeden önceki dönemde kuvvetli bir pazarlama stratejisi geliştirilmesi gerekiyor.

Dijitalleşen dünyada bir filmin pazarlamasında en önemli mecra sosyal medya ve dijital platformlardır, sinemaya gitme oranlarının bile azaldığı bu dönemde filmi pazarlamanın en etikili yöntemleri, Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram üzerinden yapılan tanıtımlar ve, “Word of Mouth” yani söylenti yaratmaktır. Viral olmak istiyorsanız, hakkında konuşmaya değer bir şeyler yapmakla başlamalısınız. Şu sıralar en çok insana ve doğru hedef kitleye ulaşabileceğiniz en iyi yer sosyal medya diyebiliriz, çünkü kullanıcının da içerik üretmesine izin veren bir mecra. Filmin yapım sürecinden, final sahnesi, aksaklıklar ve ödül aldığı geceye kadar; replikler, röportajlar, capsler, yoluyla kullanıcıya zihnindekini sunma özgürlüğü veriyor.

Sosyal medyanın yanında, Ulusal ve uluslararası festivallerden alınan ödüller, sinema yazarlarının ve youtube gibi platformlarda film yorumcularının paylaştığı olumlu görüşler de filmin pazarlaması ve tanıtılmasında etkilidir. Kullancıları hem online’da, hem offline’da çalışacak içeriklerle ve interaktif projelerle filmin bir parçası hissettirmek ise kesinlikle filmin yararına olur. Bu etkenler dikkate alınarak bir pazarlama stratejisi oluşturulduğunda filmin başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Elif Özdengelen